Kasandra Detaljan turistički vodič Kasandra, Halkidiki

Kasandra Detaljan turistički vodič

Stotinu kilometara razuđene obale, pet luka, veliki broj plaža nagrađenih Plavom Zastavom - sve je to Kasandra, prvi, odnosno najzapadniji „prst“ Halkidikija. Najpoznatija po lepoti svoje očuvane prirode, svake godine je sve popularnija i kao destinacija za sve željne ludog večernjeg provoda i sadržajnog odmora prepunog rekreacije i uživanja u gastronomskoj i kulturnoj ponudi.

Uronjena u azurne vode severnog Egeja, Kasandra očarava kako svojim besprekorno održavanim plažama, tako i divljom lepotom severa ovog polustrva, dubokim i raskošnim šumama istočne i fantastičnim klubovima, barovima i festivalima zapadne obale. Kasandra je i najgušće naseljeno poluostrvo od sva tri dela Halkidikija i omiljena je zbog svoje blizine Solunu, zbog čega se namće i kao logičan izbor za sve turiste koji dolaze iz Evrope, želeći da uživaju u fantastičnoj klimi, predivnim plažama i provodu, a da ne moraju predugo da putuju.



Plaže na Kasandri

  1. Afitos plaža Kasandra
  2. Hanioti gradska plaža Kasandra
  3. Kalitea plaža Kasandra
  4. Kriopigi plaža Kasandra
  5. Loutra Agia Paraskevi plaža Kasandra
  6. Nea Fokea plaža Kasandra
  7. Nea Potidea plaža Kasandra
  8. Nea Skioni plaža Kasandra
  9. Pefkohori plaža Kasandra
  10. Polihorno plaža Kasandra
  11. Posidi plaža Kasandra
  12. Xenia beach (Ksenija plaža) Pefkohori

Kasandra je pravi sinonim grčkog letovanja, i razvija se kao prava destinacija alternativnog, religioznog, gastronomskog i kulturnog turizma. Inače, unutrašnjost Kasandre nikada i nije bila naseljena, pa se i danas najveća i najatraktivnija mesta nalaze na samoj obali mora, dok je u samom centru ostala drevna Kasandreja, koja je i danas administrativni i obrazovni centar poluostrva.

Raznolika, prelepa, bujna i raskošna Kasandra je u stalnom razvoju i unapređivanju turističke ponude sa jedne strane i sve pažljivijeg odnosa prema toj istoj prirodi sa druge, pa je sasvim izvesno da će ovo ostati jedna od najboljih i najpopularnijih regija Grčke, kako zbog izuzetno povoljne lokacije, dostupnosti i predivne klime, tako i zbog pažljivih domaćina, izvanrednih lokalnih proizvoda i neobične mešavine kultura koje otkrivaju da Kasandra ipak nije bila tako pusta tokom čitavih vekova svoje istorije.



Najpopularnija letovališta Kasandre

  1. Pefkohori (Plaže u blizini Pefkohorija)
  2. Hanioti (Plaže u blizini Haniotija)
  3. Kalitea (Plaže u blizini Kalitee)
  4. Polihrono (Plaže u blizini Polihrona)
  5. Nea Skioni (Plaže u blizini Nea Skionija)
  6. Afitos (Plaže u blizini Afitosa)
  7. Nea Fokea (Plaže u blizini Nea Fokee)
  8. Kriopigi (Plaže u blizini Kriopigija)
  9. Lutra Agia Paraskevi (Plaže u blizini Agie Paraskevi)
  10. Nea Potidea (Plaže u blizini Nea Potidee)

Nekada mala ribarska sela danas su velika letovališta i lukuzni rezortovi, ili male luke koje uspevaju da zadrže šarm mediteranskih gradića. Na istočnoj obali nalaze se najveća i najpopularnija mesta - Hanioti i Polihrono i Pefkohori, dok su njihovi parnjaci zapadne obale Sani i Furka.

Pronicljivo građeni putevi osmišljeni su tako da se gotovo svaki kutak ostrva može obići, i to ponajbolje sopstvenim automobilom. Glavna saobraćajnica kružno prati čitavu obalu, povezujući sve popularne plaže u čijem zaleđu su načičkani gradići, u kojima ćete pored diskoteka, kafića i restorana moći da obiđete i zanimljive muzeje i kulturne atrakcije.

Nea Fokea

Kada jednom pređete most u Poteidi, put će vas voditi ka istočnoj obali Kasandre i Nea Fokei. Ovo mesto je odlično ukoliko ste u potrazi za pravim porodičnim odmorom. Pored njene plaže načičkane su riblje taverne, restorani i taverne, a ukoliko ste uporni, ovde možete kupiti i svežu ribu pravo sa ribarskih barki, mada to znači da morate da ustanete zaista rano i znate da se dobro cenkate, po mogućstvu na grčkom.



Plaža u Nea Fokei je uređena i ovde možete uživati u gostoprimstvu kafića na njihovim ležaljkama i to po ceni pića, ali i poneti svoj plažni mobilijar i baškariti se uz sopstvena osveženja. Nea Fokea ima i svoju malu marinu, u koju možete ukotviti svoj brodić ili jedrilicu, pa je ovo i odličan izbor za ljubitelje moreplovstva.



Međutim, prava atrakcija radi koje vredi zastati u ovom gradiću je Crkva Svetog Pavla. Ova crkva krije interesantne legnede, ali i još bitnije, čitav kompleks laguna i podzemnih prostorija. Navodno, apostol Pavle je ovde naprosto prošao kroz stenu koja se pred njim otvorila kako bi se sklonio od Rimljana. Po starom običaju, i ovu luku nadgleda vizantijska kula, koja je još jedno od mesta koje obavezno treba posetiti.



Visoku, usamljenu motrilju četvrtaste osnove i nazubljenih parapeta odlikuju uske puškarnice i dominantan položaju u gradu, pa ova vitka građevina predstavlja pravi simbol grada. Put ka jugu provešće vas strmim podnožjem planine Svetog Dimitrija, sa mestimičnim liticama koje se survavaju u more stvarajući prizore veličanstvene lepote i snage, pa ćete želeti da zastanete i uživate - sem ukoliko nemate ozbiljniji strah od visine, u kom slučaju ostanite pri drumu.

Afitos

Afitos se ukazuje svojim dramatičnim, planinskim okruženjem kao fantastičan tradicionalni gradić koji prosto mami na šetnju i uživanje u pogledu na zaliv Toroni. Jedinstvenost Afitosa ne leži samo u njegovoj lepoti, već i u istorijskom značaju, i ovo mestašce uporno odoleva „zahtevima“ masovnog turizma i ljubomorno štiti svoje karakteristike od prevelike urbanizacije.



Pa ipak, ovde ćete naći vrlo širok spektar smeštaja, sve do najluksuznijih hotela. Zaista odlična pozicija Afitosu omogućava čudesan pogled na Sitoniju, a popločanim ulicama ovog gradića dominira pravoslavna arhitektura i kamene kuće od kojih većina baštini i istorijske natpise na fasadama.



Afitos je bilo najvažnije naselje poluostrva tokom XIX veka, i većina sakralnih građevina podignuta je tada - od Crkve Svetog Dimitrija koja dominira centralnim trgom grada, preko kapele Svetog Đorđa, kapele Uspenja i većine drugih crkvica, kapela i bogomolja.



Na glavnom trgu nalazi se i Alteras - devetnaestovekovna kuća u kojoj je smešten Etnološki muzej, gde kroz lepu postavku možete upoznati život i običaje iz prošlosti, videti stare nošnje, oruđa, oružja i saznati priču o grčkom ustanku.



Plaža Afitosa, zajedno sa još nekoliko plaža koje se zovu po lokalnim kafićima pravo je mesto da provedete čitav dan, a vode koje ih zapljuskuju ubrajaju se među najčistije i najtoplije vode Mediterana.



Afitos je i odlično mesto da se „skrasite“ jer je mirnije od okolnih, a odlikuje ga jedinstven šarm starih fasada i uskih, kamenih ulica mediteranskih gradića, pa je pravi izbor za osobe koje su u potrazi za autentičnijim doživljajem i unikatnijim destinacijama. Čitav mozaik hotela, praćenih tavernama, restoranima i barovima pružiće vam priliku za uživanje u gastronomskoj ponudi na nešto mirniji i svedeniji način. Posebno ga obogaćuje kulturna ponuda festivala, koncerata i drugih događaja.



Kalitea

Put će vas dalje odvesti ka Kalitei - pravom mondenskom rezortu koji svake godine posećuju hiljade turista iz bukvalno čitavog sveta. Čudesna priroda, bogata istorija i živ provod vrte se oko fantastične lokacije za zaista sadržajan, aktivan odmor prepun mogućnosti - od hajkinga i jahanja, do paraglajdinga i kajtinga.



Svojom lepotom oduševljava i sama panorama zaliva i naspramne Sitonije, a upravo time se hvali i samo ime, jer „kallithea“ doslovce znači „lep pogled“. Ovo je i jedan od najvećih komercijalnih centara poluostrva, sa plažom koja je postala epitom odličnog provoda sa brojnim diskotekama koje rade tokom čitavog dana i u kojima se vrte novi hitovi popularnih DJ-eva.



Slobodno se može reći da je Kalitea top destinacija za mlađu populaciju i ovde ume da bude poprilična gužva, jer se ovamo dolazi u provod i iz Soluna. Pre nego što suton donese zahlađenje, ovde možete uživati u lenčarenju na plaži koja zaista predstavlja amblemsku sliku Grčke: zlatni pesak, lagani pad u vodu i fantastične nijanse plavetnila.



Visoka bezbednost, zaklonjenost od jakih vetrova i izvrsno uređenje izuzetno pogoduju porodičnom odmoru i dečijoj zabavi. Čak i ako ste se zatekli na plaži bez ičega, sve ćete moći da iznajmite ili kupite: od naočara za sunce i kupaćih kostima, do iznajmljivanja sportske opreme i uživanju u adrenalinskim ili opuštenijim rekreacijama.

Ljubitelji kulture ne bi trebalo da preskoče posetu, jer se ovde nalazi i jedna od najznačajnijih istorijskih atrakcija: Hram Amona Zevsa. Ovo dorsko svetilište postoji još od IV veka pre nove ere, a njegov pravi par i kontrast je kapela Svetog Pantelejmona koja se nalazi u blizini. Svakako uđite u nju, jer ona skriva veoma interesantne murale oslikane na unutrašnjim zidovima svetilišta.



Tek da ovo ne bude i sve, u Kalitei se nalazi i treće arheološko nalazište, gde ćete videti neobčan kompleks posvećen Dionisu i njegovim Nimfama, u slavu orgijastičkog kulta koji je bio najzastupljeniji na Kasandri tokom antike. Ako uspete da se otrgnete živim ritmovima Kalitee, naićićete na jedno pravo porodično mestašce.


Kriopigi

Kriopigi je odlično mesto da uživate u panorami iz visine, jer je ovaj gradić uzdignut na višu nadmorsku visinu i ne nalazi se na samoj obali mora. Smešten je u zaleđu jedne od bez sumnje najlepših plaža Kasandre, čija je lepa obala sitnog šljunka godinama unazad nagrađivana Plavom Zastavom za besprekorno održavanje, bezbednost i sadržaje.




Svega nekoliko taverni oko malenog trga označava centra Kriopigija, a ovo je jedno od najboljih mesta da probate tradicionalni uzo, ili potražite originalne suvenire i svakako užvate u fantastičnim specijalitetima kuhinje koju odlikuju podjednako mediteranski i orijentalni začini.



Polihrono

Svega 86 kilometara od Soluna nalazi se najpopularniji rezort Kasandre i jedan od zaštitnih znakova Halkidikija: Polihrono. Razvijen oko odlične, velike plaže, bogat je turističkim sadržajima i nalazi se u blizini dva najveća mesta istočne obale, Pefkohorija i Haniotija, kao i najboljeg provoda u Kalitei.



Sjajna plaža za decu, a ovo je i jedna od najčistijih i najbolje održavanih plaža u čitavoj Grčkoj. Dugačka obala, topla voda i bukvalno odsustvo vetra znače da je ovo pravo porodično mesto, sa obiljem sadržaja za decu - što znači igrališta, pozorišta, ali i smeštaje koji će biti najprilagođeniji porodičnom odmoru.



Velika prednost Polihrona su i njegovi drugi servisi - od domova zdravlja i stomatologa, preko apoteka i supermarketa koji umnogome čine život lakšim i putovanje bolje organizovanim. Polihrono se nalazi baš na samom mestu antičkog grada Neapolisa, čije ostatke možete razlgedati na arheološkim nalazištima, kao i u muzeju. Akropolj kao i stara nekropola prave su atrakcije, a ovde se nalazi i ranohrišćanska crkva ukrašena mermenim stubovima i podom, što predstavlja pravu retkost za taj period.

Hanioti

Može se slobodno reći da su Kalitea i Polihorono lagani uvod u pravi ostrvski raj - Hanioti. Na pitanje da li odabrati porodični mir ili odličan provod, Hanioti odgovara: a zašto ne oba?! Slikovito i šarmantno priobalje, brdovito i dinamično zaleđe, dugo šetalište pored plaže, Hanioti uistinu podseća na pravo tropsko mesto, prepuno egzotičnog bilja, palmi i borovine.



Ipak, mora se priznati da ono što razlikuje Hanioti od ostalih mesta nije ni njegova lepota, ni njegova fenomenalna plaža, odlične taverne ili bogat izbor smeštaja, već posebna toplina gostoprimstva zbog koga ćete se osećati kao najdraži gosti i što vam može ostaviti u sećanju Kasandru kao najlepše mesto na svetu.



Ovi otvoreni i topli ljudi svoj izuzetan odnos prema gostima gaje kao svojevrsnu tradiciju i sećanje na gostoprimstvo koje im je ponuđeno baš ovde, kada su se kao migranti doselili iz Hanije na Kritu, po kojoj je Hanioti i dobio svoje ime.



Pefkohori

Sledeća destinacija je jedna od najpopularnijih na Halkidikiju, i ime koje se čuje češće čak i od Zakintosa, Mikonosa ili Tasosa: Pefkohori. Uz retke takmace, ovo najrazvijenije letovalište čitavog Halkidikija, idealan je spoj tipične, omiljene Grčke koju nema mnogo potrebe posebno opisivati.



Ako želite plažu - ovo je jedna od najsadržajnijih i najbolje organizovanih, ako želite prekrasnu klimu - ovo je prava vazdušna banja, ako želite luksuz - tu su hotelski kompleksi, a ako želite provod - diskoteke i barovi ovde potpuno pariraju onima iz Kalitee.



Možda nije loše napomenuti da vam se ovde nudi i fantastična prilika za užvanje u hrani, jer je Pefkohori bukvalno „prestonica“ hrane za Kasandru. Lokalno ili internacionalno, pečeno ili kuvano, uz uzo kao aperitiv, vino ili pivo, ribu ili giros, sa nezaobilaznom kafom, sladoledima i poslasticama na kraju, pravi gurmani umeće da cene izvanrednu ponudu.



Fantastično šumsko zaleđe nudi pravi izbor za sve koji žele da čitav dan provedu na plaži, dok stari deo grada pruža jedinstvenu priliku za šetnju uskim ulicama, pored neoklasičnih fasada, raznobojnih bašti i stabla limunova koji predstavljaju pravi zaštitni znak Pefkohorija. Ovaj gradić je u zagrljaju neverovatne prirode, naizgled beskrajnih borovih šuma, vinograda u kojima grožđe lagano zri na prekrasnom grčkom suncu i maslinjaka koji se lagano srebre na vetru.



Paliuri

Jugom ostrva suvereno gospodari Paliuri, slikoviti gradić jedinstvenog, tradicionalnog kolorita. Za Paliuri slobodno se može reći da se nalazi na najlepšem mestu ovog poluostrva. Devetnaestovekovna arhitektura dominantna kroz čitavo mesto, predivno šetalište koje vrluda kroz splet uličica i neverovatno zeleno okruženje učiniće svaki trenutak proveden daleko od plaže i kupanja - vrednim „trošenja“.

Ovo mesto je razlog što je Kasandra postala pravo odredište za poklonike novog, alterantivnog turizma, jer se ovde nalazi veliki kamp okružen divnom šumom borova i čempresa. Takođe, ovde su spa centri i interesantne taverne, sa raznolikom ponudom neobičnih jela na bazi svežeg mesa ili morskih plodova. Ukoliko ste u potrazi za nečim netipičnim i sasvim drugačijim, svakako razmotrite da svoj odmor ne provedete na samim plažama Kasandre, posebno ako vam ne smeta da u svoj aktivan odmor uključite polučasovnu šetnju do mora.

Čitava ova regija čuvena je po svojim maslinama i medu, pa nemojte propustiti da makar probate lokalne varijante i odaberete prave, prirodne suvenire Halkidikija. Oko dva kilometra jugoistočno od Paliurija nalazi se i sasvim posebna plaža čije ime možda sažima atmosferu, duh i lepotu: Chrouso ili Zlatna obala je kombinacija zlatastog peska, plavih voda i zelenila za koju bi reći da je „lepa“ ili „fascinantna“ značilo potceniti je.

Prava rekreativna destinacija, ova plaža odličan je izbor ukoliko volite prirodu više nego kafiće i ležaljke, i ako više uživate u bojama sutona nego u svetlima diskoteka. Sjajno organizovana, nudi veliki izbor tipičnih sportskih aktivnosti vezanih za more i plaže - od odbojke i drugih sportova na pesku, do veslanja, jedrenja i kajtinga.

Čitav jug ostrva blaženo je pošteđen od urbanizacije i ''težak'', ali istovremeno i izuzetno nagrađujući za istraživače i avanturiste jer će vas uistinu oduševljavati svojim krajolikom i mirom, spokojem i osećajem izolovanosti i napuštenosti. Ovo ipak ne znači da nećete imati gde da izađete, uživate u koktelima i odličnoj muzici, uz nekoliko barova i kafana, sasvim ćete se dobro provesti.

Agia Paraskevi

Preko ovog prekrasnog mesta put vodi direktno na zapadnu oblau gde vas očekuje promena ritma i fantastičan otvoren pogled na more, a orijentacija obale pruža romatnične zalaske sunca u svim bojama. Tako da se natrag lagano vraćamo sa udaljenosti od svega sat ipo ili dva vožnje od Soluna.



Agia Paraskevi biće vam usput kada iz Paliurija krenete ka Loutri na zapadnoj obali. Ovo tradicionalno mestašce pleni svojom lepotom i blagodeti, zbog čega se ovde nalazi i jedna od najstarijih banja na Kasandri. Ona je poznata po svojim blagotvornim dejstvima na lokomotorne aspekte tela, kosti i mišiće. Ipak, ne treba se ograničiti na spa, iako je to svakako jedan od najprijatnijih načina da provedete dan.



Vredi posetiti i crkvu posvećenu Svetoj Paraskevi (Svetoj Petki) koja je ovom božanstvenom mestu dala svoje ime i zaštitu. Lepa crkva krije vrlo vredne freske, stoga se slobodno upustite i u neku od vođenih tura posebno ukoliko ste zainteresovani za sakralnu arhitekturu ili ortodoksne odlike Grčke.



Unutrašjnost ostrva idealna je za hajking i treking, i između Agia Paraksevi i Paliurija vrludaju mnogobrojne staze kroz šumu. A od ovog planiskog seoca izbićete pravo na Loutru, gde se možete sjuriti pravo na plažu i rashladiti na obali mora, pored lepog šetališta sa tavernama, barovima i suvenirnicama. Ova obala prepuna je malih uvala pa samo od vas zavisi gde ćete se i u kakvom okruženju kupati.

Nea Skioni

Fantastična Nea Skioni ponosi se svojom Plavom Zastavom, koju zaslužuje i zbog fantastičnih uslova za decu, jer pored uobičajenih zahteva poput plitke, tople, mirne i čiste vode, finog i mekog peska, ova plaža ima veliko igralište koje je pravi raj za mališane. Plaža je veoma široka i duga, pa nije preterana gužva čak ni tokom vrhunca sezone, a u zaleđu nalaze se predivne šume, pa se ovaj gradić pokazuje i kao prava romantična destinacija koja će vam ponuditi priliku za druge šetnje, intimne trenutke i uživanje u društvu.



Sam gradić Nea Skioni nudi lep izbor smeštaja, a pravi doživljaj su lokalne kafanice i taverne koje nećete tako brzo zaboraviti, jer je ovo i jedan od glavnih centara ribarstva i agrarne kulture, pa upravo odavde stižu sveži morski, poljski i šumski plodovi.



Kalandra

Na zapadnoj obali zapaženo mesto je i Kalandra, i to pre svega po svojoj kulturnoj ponudi i odličnoj zabavi, jer se ovde održavaju razne manifestacije tokom čitave godine. Od plesnih performansa, pozorišta i baleta, preko folklora i koncerata do galerija i izložbi, Kalandra je „to“ mesto kada se radi o kulturi Kasandre, bogatija čak i od samog glavnog grada ostrva.

U zaleđu je smeštena i jedna od najstarijih crkava poluostrva - Crkva Device Marije, podignuta 1619. godine. Svojom strukturom i zamišlju predstavlja rođenje i raspeće Sina Marijinog, a posebno je interesantno da je još jedna crkva podignuta na mestu koje pruža najbolji pogled na ovu crkvu.

Crkva Uspenja datira sa početka XX veka i donosi sasvim jedinstvenu vezu sa svojom starijom parnjakinjom, pa je pravo mesto da se zateknete tokom nekog religiznog prazinka, jer ćete sa ovog vidikovca moći da uživate u predivnom pogledu na staru crkvu koju ljudi i dalje masovno posećuju.

Posidi

Za ovo mesto vezana je plaža Posidi - pravi izbor ukoliko tražite malo mira, odmora i pravo mesto za relaksaciju i uživanje. Ova plaža je jednostavno previše velika da biste bili u gužvi, a početkom sezone, sva je prilika da nećete nikoga ni videti.



Pa ipak, samo letovalište u njenom zaleđu veoma je lepo razvijeno i nudi apsolutno sve što vam je potrebno za vrlo udoban i opušten odmor u divnoj prirodi i sa čudesnim pogledom, pa može biti savršen izbor ukoliko dolazite svojim kolima, jer će vam bukvalno sve atrakcije Kasandre biti dostupne, a moćićete da uživate u miru i spokoju.

Kasandrija i Kasandrino

Za kraj ostavili smo dva prava dragulja unutrašnjeg dela poluostrva, koja čuvaju njegovo ime u svojim: Kasandrija i Kasandrino. Kasandrino je pravo šumovito seoce povučeno od obala, pa plivanje ovde može biti zamenjeno dugim šetnjama kao omiljenom aktivnošću. Kada kažemo da je ovo veoma malo selo, upravo to i mislimo: svega 250 stanovnika u neverovatnom prirodnom okruženju razuđenog sela oko koga su počela da izranjaju arheološka nalazišta.

Crkva Svetog Trojstva, na primer, prastara je katakomba u kojoj se kriju potpuno neverovatne freske s obzirom na to da se dugo verovalo da je čitavo poluostrvo sasvim napušteno. Ovi jedinstveni primeri vizantijske kulture mogu se videti i na glavnoj crkvi u selu posvećenoj Uspenju. Lokalni kamen i tradicionalna pravoslavna arhitektura čine je svedeno i skromno lepom u pravom hišćanskom duhu. Uprkos svojoj veličini, ovo selo bukvalno ima više sadržaja od nekih primorskih mesta - od velikih supermarketa, preko kafana, barova i kafića sve do galerije i kulturnog centra.

Mola Kalive

Do Mola Kalive, prekrasne plaže u blizni provešće vas divna staza kroz šumu, a ova stenovita obala biće posebno draga svim usamljenicima i romanticima koji žele da uživaju u osami daleko od drugih ljudi, bučne dece ili kafića. Svoj obilazak Kasandre završićemo tamo gde smo ga možda mogli i započeti: u Kasandreji, glavnom, najvećem i najstarijem gradu, administrativnom, kulturnom i komercijalnom centru Kasandre.

Ovaj gradić nalazi se u unutrašnjosti na pola puta između Sivirija na zapadnoj i Kalitee na istočnoj obali. Odlična šoping zona ono je što bitno razlikuje ovo od svih ostalih mesta, mada se slobodno možete upustiti i u jednodnevni izlet do Soluna i do mile volje obilaziti prodavnice, velike tržne centre i bazare. Ovde se nalaze i Filharmonija i Konzervatorijum, pa ukoliko u muzici uživate barem koliko i u suncu, moru i gurmanlucima, Kasandreja je pravo mesto za odmor oplemenjen kulturom.

Siviri

Pa ipak, nije se moglo odoleti blizini mora, te se glavni i najveći festival Kasandre odvija u Siviriju, na otvorenoj pozornici. Kasandreja će brižljivom oku ponuditi mnoge specifičnosti svoje istorije kroz arhitekturne oblike, pa obratite pažnju na fasade, atipične oblike prozora i vrata dok se budete šetali kamenitim ulicama starog grada.

Veliko drvo na centralnom trgu svakako neće izbeći vašu pažnju,a i zašto bi: smatra se jednim od najstarijih stabala na Kasandri i nalazi se pod zaštitom države kao kulturni spomenik. Između svega ovoga, zaštitni znak grada je veliki otvoreni bazar koji se održava jednom nedeljno i koji je pravi doživaljaj sam po sebi. Ako uživate u festivalskoj atmoferi, popustima i lokalnim specijalitetima nemojte propusiti ovo - jer nema drugog bazara na čitavoj Kasandri.

Istorija poluostrva Kasandra

Kasandra je od kasne antike poznata pod ovim imenom, jer je sam njen centar bio grad Kasandreja, nastao na mestu polisa Poitidaje. Ovaj grad uništili su Huni oko 540. godine nove ere. Malo je poznata činjenica da je Justinijan I ovde podigao jedan od prvih odbrambenih zidova u Evropi, kako se zaštitio od daljih upada varvarskih plemena, ali čak ni ovo nije pomoglo naseljavanju i obnovi poluostrva.



Tek oko X veka ovde se ponovo ustanovljava čvršće naselje sa velikom utvrdom, kada se spominje uglavnom kao vazalna regija Soluna. Još tada poznata po svojoj plodnosti zemlja Kasandre bila je veoma cenjena, pa su ovde svoja imanja imali kako solunski plemići, tako i manastiri obližnjeg Atosa.



Kasniji vekovi ne donose mnogo pomena o Kasandri, a i ako se spominje, to je uglavnom napušteno, prirodno dobro na kome ljudi ne žive, i tako će ostati sve do turskih osvajanja tokom XV veka, kada se ovde, prema osmanskom običaju nasaljavali ljudi kako bi obrađivali zemlju i branili je. Stoga možda ne iznenađuje ni činjenica da su se baš ovi ljudi među prvima koji su 1821. godine počeli da dižu ustanke protiv Turaka.



Ovo je imalo i vrlo visoku cenu, i Kasandra je opet bila sasvim nenaseljena duže od 30 godina. Prvi putevi ovde izgrađeni su tek nakon II svetskog rata, a pravi procvat nastupio je 70-th godina XX veka kada su tim istim putevima počeli da pristižu, i kada je turizam preuzeo primat od zemljoradnje kao vodeća grana privrede.


Opise i slike smeštaja na Kasandri možete pogledati OVDE.


Tags: Kasandra, Poluostrvo Kasandra, Kasandra Grčka, Kasandra u Grčkoj, Kasandra poluostrvo, Kasandra poluostrvo u Grčkoj, Kasandra utisci, Kasandra iskustva, Kasandra izleti, Kasandra šta videti, Kasandra aktivnosti, Kasandra šta raditi, Kasandra sa decom, Kasandra za decu, Kasandra opis, Kasandra informacije, Kasandra vodič, Kasandra slike, Kasandra mesta, Kasandra spisak mesta, Kasandra šta posetiti, O Kasandri, Opis Kasandre, Turizam na Kasandri, Iskustva Kasandre, Gde otići na Kasandru, Kakva je Kasandra, Šta videti na Kasandri